RİZELİLER 2021 YILININ HAZİRAN AYINDA HAYATA GEÇMESİ HEDEFLENEN 'ÇAY ÇARŞISI PROJESİNİN' TAMAMLANMASINI 4 GÖZLE BEKLİYOR (HASAN FEHMİ DEMİR - OĞUZ BAL/RİZE-İHA) Rizeliler 2021 yılının Haziran ayında tamamlanarak hizmete girmesi planlanan 'Çay Çarşısı Projesi'nin bitirilmesini 4 gözle bekliyor.

TÜM TÜRKİYE BU PROJEYE HAYRAN KALACAK

Rizeliler 2021 yılının Haziran ayında tamamlanarak hizmete girmesi planlanan “Çay Çarşısı Projesi’nin bitirilmesini 4 gözle bekliyor. Çay bardağı şeklindeki ’Çay Çarşısı’ hizmete girdiğinde çayla ilgili her şeyi bulmak mümkün hale gelecek.

Türk Çayı’nın daha etkin tanıtacak olan proje ile tüketici gruplarına farklı özellik ve kalite normlarında yer alan çay ürünlerini tadımı ve satışı sağlanacak. Çay Çarşısı ile aynı zamanda çay işletmelerinin pazarlama kapasitelerini geliştirmek ve bunlara bağlı olarak Rize’yi ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısını artırarak turizmden elde edilen gelirlerin üst rakamlara taşınması hedefleniyor.

Rizeliler ise bu projenin biran evvel hayata geçmesi için gün sayıyor. Davut Köse isimli Rizeli vatandaş projenin Rize için çok faydalı olacağını ve bugüne kadar eksikliğini çektiklerini dile getirerek “Çok güzel bir proje. Çok hoşuma gitti. Bazen turistler geliyor çay almak için yer soruyorlar, bir şey diyemiyoruz. Bir yere yönlendiremiyoruz. “Gidin şuradan şu çayı alın” diyemiyoruz. Bence çok güzel oldu, yararlı olacağını düşünüyorum. En azından Rize’nin simgesidir, yapanlara çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Yıllardır Rize’yi temsil eden bir yapının yapılmasını hayal ettik”

Recep Memişoğlu isimli bir başka vatandaş yıllardır Rize’yi temsil eden bir yapının yapılmasını hayal ettiklerini dile getirerek “Yapanların ellerine sağlık, projeyi çizenlere de teşekkür ediyorum. Rizemiz için kim ne yapıyorsa başımızın üzerinedir. Gençliğimizden beri çayın bir simgesi olsun diye düşünüyorduk. Rize’yi temsil eden bazı şeyler yapılabilir diye düşünüyorduk. Şimdi yapılıyor. Yapanlara teşekkürler ediyoruz” dedi.

Projenin öncü kuruluşlarından Rize Ticaret Borsası (RTB) Başkanı Mehmet Erdoğan, 1 Ocak 2020 tarihinde temelleri atılan projenin 2021 yılı Haziran ayında tamamlanmasını hedeflediklerini söyledi. Erdoğan “Yaklaşık 5 yıldır konuştuğumuz ve yıl başından bugüne projenin ihale süreçleri tamamlanmış, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı, DOKAP ve Rize Ticaret Borsası ile birlikte 3 eğilimle beraber projeye başladık. Bu 3 kurum projenin finansmanını sağlıyor. Proje bir çok ülkedeki bu tip uygulamalardan esinlenip, üzerinde 5 yıllık emekle beraber bu aşamaya geldi. Süreç nasip olursa, bir aksaklık yaşamazsak 2021 yılının Haziran ayı itibariyle bitmiş olacak” diye konuştu.

“Projenin yüzde 60’ı tamamlandı”

Projeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da gösterdiklerini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın projeyi çok beğendiğini kaydeden Erdoğan “İnşaat aşamasının yüzde 60’lık kısmı bitti. Deniz dolgusu üzerine olan alan bir alanda yaptığımız bir proje. Yaklaşık 26-29 metre aralığında bir yüksekliğe sahip bir bardak sembolümüz olacak. İçerisinde 30 adet Rize’ye özel, özel üretim çayların satılabileceği alanlar, 6 adet farklı türde çayların demlendiği, tüketilebileceği kafe-kafeterya türü yerler olacak. İçerisinde 24 saat açık restorantımız olacak. Yöresel yemekler, kahvaltı ikramı olacak. Çok özel bir ortam olacak. Yine içerisinde çok uzağa gitmeden çay bahçesi olacak. Çay bahçesinde çay biçilecek. Çayın biçildikten sonraki aşamalarını gösterecek ortamlar olacak. Değirmenimiz olacak ve yine bardak içerisinde 2 kat 13D sistem bir sinema olacak. Topraktan bardağa kadar çayımızın oluşumunu anlatabilecek bir proje olacak. 2 veya 3 kat çayla ilgili müze statüsünde bir yerimiz olacak. Bardağın en üst katında tamamen 360 derece şehir ve deniz manzaralı bir seyir terasımız olacak. Yine projemiz içerisinde Rize’de yetişen bitkilerin peyzaj alanları olacak. Karayemişinden tutun, kokulu üzümüne kadar, likapa, dağ komar ağaçları, çiçekli meyve ağaçları gibi bitkilerin olacağı güzel bir ortam olacak. 1 yıl sonra bölgemizin çok değerli bir ürünü olan çayımıza çok değer katacak özel bir proje olacak” şeklinde konuştu.

cay-carsisi-rize-(3).jpg
cay-carsisi-rize-(4).jpg
cay-carsisi-rize-(1).jpg
cay-carsisi-rize-(2).jpg
karadeniz-matbaasi-004.jpg
  • https://web.facebook.com/plugins/like.php?action=like&app_id=&channel=https%3A%2F%2Fstaticxx.facebook.com%2Fx%2Fconnect%2Fxd_arbiter%2F%3Fversion%3D46%23cb%3Df13ff3e539139b%26domain%3Dwww.olay53.com%26origin%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.olay53.com%252Ff17c76c192a3f1%26relation%3Dparent.parent&color_scheme=light&container_width=0&href=http%3A%2F%2Fwww.olay53.com%2Fhaber%2Frizeliler-cay-carsisini-4-gozle-bekliyor-796069.htm&layout=button_count&locale=tr_TR&sdk=joey&send=false&show_faces=false

Etiketler:Rizeçay çarşısıTürk ÇayıRize Ticaret BorsasıRTB Başkanı Mehmet Erdoğan

  • Yorumlar  11
  • Ahmet Kaya03 Ocak 2021 09:19Rize için gerçekten çok güzel bir adım. Hem sembolik olarak hem de ihtiyaç olarak büyük bir deliği kapattı diye düşünüyorum. Hayırlı olsun…Yanıtla (0) (1)
  • vatandaşin isteği..02 Ocak 2021 22:57Yeni çay fabrikalari istiyoruz.boyle tesislerin aciliyeti yok.gençler işsiz iş imkanı yani fabrika fabrika kardeşim milletin umurunda değil yol tunel bahçe .nedense hep kendi istedikleri hayallerinin pesine duşmusler biraz halka kulak verin iş istiyor gençler babalar anneler evine ekmek goturebilmek namerde muhtaç olmamak için..nezaman bu gerçekleri göreceksiniz bu bahçe tunel yol sevdasindan vaz geçin yoksa millet size sandikta oy yerine yol verecek…Yanıtla (5) (0)
  • vatandaş02 Ocak 2021 19:23çay çarşisinin yaninda bulunan belediyeye ait açik otopark alanini çay çarşisini ziyarete gelen vatandaşlara kolaylik için giriş çikiş entekrasyonu yapilmali aliş verişini rahatlikla yapip memnun ayrilmalidirYanıtla (1) (0)
  • Camellia sinensis02 Ocak 2021 12:29Çay çarşısı da tamamlandı mı artık güzide şehrimizde çayın hiçbir eksiği kalmamış olacak. Bundan sonra dünyada adı geçen bir çayımız olacak, özellikle o harika tasarımlı bina sayesinde çayın merkezi İngiltere’den Türkiye’ye doğru kaymaya başlayacak. Belediyenin önündeki demlikle zamanında bunu başarmaya çalışan vatanseverler olmuştu ancak ”dıj güçler” buna müsaade etmedi ve demliği kaldırdılar.Yanıtla (12) (5)
  • Hicabi✓02 Ocak 2021 14:00Duduğuma göre Çin Hindistan tarafı çaylıkları sökmeye başlamış.Yanıtla (6) (2)
  • Camellia sinensis02 Ocak 2021 17:13Rekabet edemeyeceklerini anlamışlardır, o yüzden. Sonuçta çayı fincanla içen insanlardan bahsediyoruz.Yanıtla (3) (0)
  • Rizeli02 Ocak 2021 15:01Çay çarşısından zıraat botanik bahçesine telefeerik kurulmalı.Yanıtla (2) (0)
  • Daha fazlasını göster

SON EKLENEN GALERİLER

Diğer HaberlerRize’de Sokak Hayvanları ’Patiler Kampanyası’ İle UnutulmadıRize’nin Ardeşen ilçesinde düzenlenen Patiler Kampanyası ile sokak hayvanları yalnız bırakılmadı.Rize SGK İl Müdürü Bakırcı: Yapılandırmada Başvuru ve İlk Taksit Süresi UzatıldıRize Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mustafa Bakırcı, Sosyal Güvenlik Kurumu alacaklarının yeniden yapılandırma başvuru süresi ile ilk taksit ödeme süresinin bir ay uzatıldığını bildirdi.Fındıklı Belediye Başkanı, İlçe Başkan Yardımcısı ve CHP’li 3 Encümen Üyesi Sokağa Çıkma Kısıtlamasında Alkollü Piknik DüzenlediRize’nin Fındıklı ilçesinde Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu ile 3 encümen üyesiyle ilçe başkan yardımcısının da aralarında yer aldığı 17 kişi piknik düzenledi. Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olan Çervatoğlu’na 282. maddeden ceza yazıldıSüper Lig Temsilcimiz Güneysuspor İlk Yarıyı Galibiyetle KapadıGüneysuspor, Türkiye Erkekler Hentbol Süper Ligi’nde evinde İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübünü 30-26 mağlup ederek sezonun ilk yarısını galibiyetle tamamladı.Rizeliler Çay Çarşısı’nı 4 Gözle BekliyorRizeliler 2021 yılının Haziran ayında tamamlanarak hizmete girmesi planlanan “Çay Çarşısı Projesi’nin bitirilmesini 4 gözle bekliyor. Çay bardağı şeklindeki ’Çay Çarşısı’ hizmete girdiğinde çayla ilgili her şeyi bulmak mümkün hale gelecek.Cumhurbaşkanı Atama Kararları Resmi Gazete’deCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan ve bazı bakanlıklar, kurum ile kuruluşlara ilişkin atama ve görevden alma kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı. Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Engin Emen’in ataması asaleten yapıldı.Rize’de Korkutan Yangın02 Ocak 2021 Cumartesi 01:38Rize’de Yangın: 1 Ölü01 Ocak 2021 Cuma 16:33Rize’de “10 Numara” Projeler Birer Birer Hayata Geçiriliyor01 Ocak 2021 Cuma 15:48Rize’de Sokaklarda Sessizlik Hakim01 Ocak 2021 Cuma 02:23Filyasyon Ekipleri Yılbaşı Gecesinde de Çalışmalarını Aralıksız Sürdürdü01 Ocak 2021 Cuma 00:13Başkan Metin, Yılbaşı Gecesi Çalışan Kamu Görevlilerini Ziyaret Etti31 Aralık 2020 Perşembe 20:48Rize’de Trafik Kazası 1 Ölü, 2 Ağır Yaralı31 Aralık 2020 Perşembe 20:32Fındıklı Belediye Başkanı Çervatoğlu Aralık Ayının Son Gününde Denize Girdi31 Aralık 2020 Perşembe 17:41Rize’de Jandarma Ekipleri 218 Öğrenciye Uzaktan Trafik Eğitimi Verdi31 Aralık 2020 Perşembe 17:24Batman ve Rize’de DEAŞ Operasyonu: 10 Gözaltı31 Aralık 2020 Perşembe 17:06

https://haberciniz.biz/service/prayer/?p=53