RİZE İYİDERE BELEDİYE BAŞKANI SAFFET METE: 158 BİN LİRA İLE BELEDİYE YÖNETİLMEZ İFADELERİNDE BULUNDU

Belediyenin bütçesinin düşük olduğunu kaydeden Mete “158 bin 644 lira aylık gelirimiz var. Bu gelire göre belediyeyi yönetmenin imkânı yok. Sabit giderim 377 bin liradır. 20 ayda 4 milyon lira finans kaynağı sağladım” ded

Rize’nin İyidere Belediye Başkanı Saffet Mete, belediyenin giderinin gelirinden fazla olduğunu söyledi. Başkan Mete, ilçede daha fazla hizmet için belediye bütçesinin fazla olması gerektiğine dikkat çekti. Bazı tasarruflar yaptıklarını kaydeden Mete, “Personele fazla dokunuş yapamıyorsunuz. Belediyeye yük getirmesin diye personel alımı fazla yapmadık. Sadece 2 personel aldık. Birisi araç tamircisi diğeri de kamyon şoförüdür. Bunları mecbur aldık. 5 bin 147 nüfuslu bir ilçeyiz. Bu nedenle gelirimiz çok düşük. 158 bin 644 lira aylık gelirimiz var” dedi.

Büyük Tasarruf Sağladık

Mete, “Bu gelire göre belediyeyi yönetmenin imkânı yok. Sabit giderim 377 bin liradır. 20 ayda 4 milyon lira finans kaynağı sağladım. Bu gidere hizmet giderleri dâhil değildir. Biz belediyede finansal yapıyı oturtacağız ki hizmete başlayalım. Araç parkına bütün servisler Trabzon’dan geliyor. Altı ayda yüz bin lira araçlara 40 bin lirada işçilik ve yol giderlerine harcadık. İstanbul’da işini kapatmış bu işi bilen bir İyidereli hemşerimiz vardı. Onu işe aldık. Araç bakımına bu arkadaşımız bakıyor. Bir yılda bize 150 bin lira tasarruf sağladı bu personelimiz” şeklinde konuştu.