RTEÜ MUHTEŞEM BİR BULUŞA İMZA ATTI

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinin, TÜBİTAK projesi kapsamında yaptığı "Düz plakalı atımlı ısı borusu" adı verilen buluş, Türk Patent ve Marka Kurumunca "incelemeli patent" olarak tescil edildi.

Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Markal, üniversitenin proje çalışma ofisinde gazetecilere yaptığı açıklamada, patentini aldıkları cihazın özgün bir geometriye ve çalışma mekanizmasına sahip düz plakalı atımlı ısı borusu olduğunu söyledi.

Markal, yaptıkları sistemin, mevcut sistemlerden farklı olduğunun altını çizerek, “Sistemimiz, farklı açısal konumlarda çalışabiliyor. Üretim maliyetinin düşük olması, daha kolay üretilmesi, üretim esnekliği sunması ve daha yüksek ısıl performans sunabilmesi de bu farklılıklardan.” diye konuştu.

Sistemin, kullanıldığı sektörlerde faaliyet gösteren yerli firmaların uluslararası alanda rekabet gücünün artmasına katkı sunacağına işaret eden Markal, şunları kaydetti:

“Tamamen yerli imkanlarla üretilmiş olup, yerli ve milli teknolojinin gelişimine de katkı sağlayacaktır. Elektrikli araçların bataryaların soğutulması, uzay ve havacılık elektroniğinde özellikle yer çekimsiz ortamlarda elektronik bileşenlerin soğutulması, bunun yanı sıra dizüstü bilgisayar ve led çiplerinin soğutulması gibi potansiyel uygulama alanlarına sahiptir.”

Markal, düşük iş gücü ve hammadde maliyeti ile seri üretime geçilebileceğini de sözlerine ekledi.

“YERLİLEŞME VE MİLLİLEŞME SÜRECİNE KATKIDA BULUNMAK İSTİYORUZ”

Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mete Avcı, düz plakalı atımlı ısı borusunun, buzlu yollarda buz çözülmesi, raylı sistemlerde ve uzay araçlarında yaygın kullanılan cihaz olduğunu söyledi.

https://www.haber7.com/foto-galeri/66724-turk-muhendislerden-onemli-bulus-seri-uretime-gecilecek/p6