Kamulaştırmalarda Vatandaşların Mağduriyetleri Önlenmelidir


Deva Partisi Rize Merkez ilçe başkanı Muhammet Avcı Teşkilatı olarak Rize’de yapılan kamulaştırmalarda yaşanan hak kayıplarıyla ve vatandaşlarımızın sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini söyledi.

Kamulaştırmalarda Vatandaşların Mağduriyetleri Önlenmelidir

DEVA Partisi Rize Merkez ilçe başkanı Muhammet Avcı Rize’de kamulaştırmalarda mağduriyetler yaşandığını kaydederek, “Bir mülkü alırken, satarken, ipotek ettirirken farklı, kamulaştırırken farklı değerleme sistemleri kullanılması mağduriyetlerin temel sebebidir. Kamulaştırma kanununda yapılacak düzenlemelerle, bankaların hâlihazırda kullandıkları değerleme sistemleri kullanılarak hem yaşanan hak kayıplarının hem de vergi kayıplarının önüne geçilebilir” dedi.

Bir başka problemin de de imar planlarında yapılan keyfi değişiklikler olduğunu kaydeden Başkan Avcı, “Bir takım kişiler, şahsi menfaatlerini, şehrimizin ve halkımızın menfaatlerinin önüne koyabilmektedir. Planların sürekli değişmesi kurumlara olan güveni sarsmakta ve yatırımcının, ticari faaliyetlerinde yönünü tayin etmesine engel olmaktadır. Varlıklı kişilerin mülkünün etrafından dolaşan ama sade vatandaşın evini, işyerini yıkıp geçen, hatta vatandaşı muhatap dahi almayan adaletten yoksun bir düzen mevcuttur. Peşinatını verip krediyle ev alan vatandaşımızın, kamulaştırmadan aldığı düşük para yüzünden evinden ve peşinatından olduğu, üstüne üstlük krediyi de ödemeye devam ettiği, aynı işyerine 5 yıl önce metrekaresine 38 bin TL değer biçilirken bugün 10 bin TL değer biçildiği, piyasayla uyumsuz, vatandaşları mağdur eden sorunlu bir değerleme sistemimiz var” dedi.

DEVA Partisi Rize Merkez ilçe başkanı Muhammet Avcı, “Bizler Deva Partisi olarak; Acele kamulaştırmaları keyfilikten kurtaracak, ortak akla ve istişareye tabii kılacağız. Mülklerin değerini belirlemede piyasa koşularıyla uyumlu değerleme sistemleri kullanacağız. Emlak emsal bedellerinin gerçek değerleriyle uyumlu olmasını teşvik edecek, aksi durumlar için önlemler alacak, kamu-vergi mükellefi arasındaki güven bağını iyileştireceğiz. Kamulaştırmalarda ve kentsel dönüşümlerde mülk sahiplerini ve kiracıları mağdur etmeyeceğiz. İmar planlarına ve çevre düzenlemelerine sadık kalacak, şahsi çıkarlar ve keyfi değişiklikler yüzünden ortaya çıkan çarpık kentleşmeye izin vermeyeceğiz. Bilirkişilik için meslek içi eğitimi etkin ve zorunlu kılacak, standartları yükselteceğiz” dedi.

Muhammet Delal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Avcı Müftü Mahallesi Ve Salarha Toki Konutlarında İncelemelerde Bulundu

Cts Mar 27 , 2021
AK Parti Rize Milletvekili Muhammed Avcı, AK Parti Rize Merkez İlçe Başkanı Burak Ak ve İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Türüt ile birlikte bir dizi ziyaretlerde bulundu. Avcı Müftü Mahallesi Ve Salarha Toki Konutlarında İncelemelerde Bulundu Milletvekili Muhammed Avcı Müftü Mahallesinde esnaf ziyareti yaparak, yapımı devam eden Camii inşaatında incelemelerde […]