Çamlıhemşin’in Turizm Gelirleri Pandemide Geriledi

Çamlıhemşin Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Cumali Bergal, ilçenin turizmle orantılı gelire sahip olduğunu belirterek, pandemi döneminde turizm gelirlerinde epey gerileme olduğunu söyledi.

Çamlıhemşin esnafının pandemi kuralları çerçevesinde hizmet verdiğini vurgulayan Bergal, “Biz sürekli esnafımızla istişare halindeyiz. Onlara mesaj yoluyla sosyal medyadan ve birebir görüşerek kuralları hatırlatıyor yeni tedbirleri ulaştırıyoruz. Esnafımızda bu dönemde bir sürü zorlukları göğüslüyor. İşçi çıkartanlar var, kredi çekip ödemeleri gelenler, turizm sezonunun düşük geçmesiyle sorun yaşayan beklentilerin oluşmaması esnafımızı ciddi anlamda etkilemiştir. Bu bağlamda da kendileri ile istişare edip bu sürecin atlatılmasını hep beraber bekliyoruz” diye konuştu.

“Kurallara Hep Beraber Uydukça Bu Süreç Atlatılacaktır”

Çamlıhemşin’de vaka sayıların düşük olduğunu söyleyen Bergal, “Genele bakıldığında Çamlıhemşin sorunlu bir ilçe değil. Yakın zamanda koronadan bir can kaybımız yok. Kurallara hep beraber uydukça bu süreç atlatılacaktır. Bizim ilçemizde yerleşimler arasında mesafeler olduğu için daha çok izole bu dönemi geçiren nüfusumuz var. İlçemiz deki insanlarımıza duyarlı davrandığı için teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

“Transit Yol Esnafımıza Fayda Getirmezse Üzüleceğiz”

Bergal, ilçe merkezinde düşünülen yol projesini hakkında ise şu ifadeleri kullandı:

“İlçemize herkes geliyor ve gelmek de istiyor. İlçe merkezden geçişte eğer farklı yollar kullanılırsa bu esnafımızı üzer. Yol medeniyettir tabiî ki yol olacak. Şu an bir tek ilçe ana yolumuz var. İlçe merkezinin arkasından düşünülen transit yol esnafımıza fayda getirmezse üzüleceğiz. Tabiî ki insanlar Ayder’i Çat Vadisi’ni görecek ama buradaki esnafımızın da bundan bir gelir etmesi gerekiyor. Buradaki yol planlanırken ilçenin ileri gelenleri siyasiler ve STK’lar da bu işin bir tarafında söz hakkı olması yerinde olacaktır. İş işten geçmeden bu konuda kimseyi kırmadan bugünden hareket edilmelidir.”

Muhammet Delal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tarımda 'aşırı gübreleme' tehlikesi

Pts Mar 15 , 2021
DOĞU Karadeniz Bölgesi’nde tarımda azot içerikli kompoze gübrelerin aşırı kullanımıyla asitleşen toprak verimsizleşti, meyve ve sebzelerde ürün kaybı yaşanmaya başlandı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Çay ve Çay Ürünleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Keziban Yazıcı, “Fazla gübre, fazla verim demek değildir. Fazla ve bilinçsiz gübreleme verim ve […]