BUNUN BİRDE VEBALI VARDIR

Çaykur Rizespor’da yıllardır süre gelen transferlerde “vasatı iyi sanma” alışkanlığı var.  Başta Rizespor kulübünün üst aklı olmak üzere, Başkan ve yönetim transfer döneminde alınan oyuncuları bu ligin topçusu sanıyor ve hayal kuruluyorlar.

İyi futbol iyi oyuncularla oynanır ve sana maç kazandırır anlayışı maalesef yıllar boyu bizim takımı yönetenlerin kafasının içine girmiyor ve her sezon yeşil – mavili taraftarlara gönül verenleri çile üzerine çile çektiriyorlar.

Sezon başı kadro mühendisliği denilen olay futbolda en önemli şey. Bakınız Karagümrük ve Hatayspor takımlarına. Süper lige yeni çıktılar ama kaliteye sarıldılar. Karagümrük takımı sezon başında kurduğu kaliteli kadroya devre arası transfer döneminde takviyeler yaptı, yapmaya da devam ediyor. Yok efendim Rize’ye topçu gelmiyor mazereti ne geleceksek orda durun derim size. Suriye sınırında yer alan Hatay şehrine topçu geliyor da Dünyanın cennet köşesi Rize’ye gelmiyorsa bu ayıp hepimize , yada kendi bildiğin kısıtlı sayıda menajerlere çalışıyorsa ki öyle dolayısıyla bu işte bir bit yeniği var hesabı altında yıllardır Rizespor sömürülüyor  beyler, hemde bu kadar maddi destek altında, birileri ceplerini doldururken, taraftar her maç sonu bildiğini size okuyor haberiniz olsun!..

Transfer döneminde Nadir, Engin, Mihalak, Fabricco, Yasin, Donsah, Fernando gibi oyuncuları bu takıma katan sevgili sportif direktör Yılmaz Bal neyin aklını yaşıyor?.. Transferde ders aldık diyerek her sezon aynı çukura düşen başka bir takım bu ülkede bulamasınız. Bunu anca Rizespor yapar ve yapmaya da devam edecek. Şimdi ara transfer döneminde birilerinin önerisi altında 2 – 3 oyuncu alınacak bak göreceksiniz hepsi de boş çuval çıkacak yine birileri Rizespor’un üzerinden malı götürecekler.

Rizespor’u yıllar boyu yöneten üst akıllılar. Hepinizin kimliğinde 3 büyükler var, sizler sadece memleketinizin takımı Rizespor’u sadece bir “araç” olarak görüyorsunuz. O koltukta siyasi güç altında oturuyor olabilirsiniz ama bunun birde vebalı var. Sayın Başkan Hasan Kartal, siz üst düzey tepeden tırnağa “kaliteli” giyiniyorsunuz. Allah daha çok versin ama maalesef Başkanlığını yaptığınız Çaykur Rizespor teknik kadrosu ve futbolcuları maalesef çok ama çok kalitesiz isimlerde kurulu.

Dün akşam rakibimiz Denizlispor son yıllarda temliklerle, maddi borçlarla boğuşuyor ama transferde kaliteye sarılmasını biliyor. Bu takımda bir Rodallga başlı başına seni ligde tutar. Orta sahaya alınan Marvin Bakalorz üst düzey Bundesliga tecrübesi olan bir Alman panzeri. Yine bu sezon Denizlispor’a transfer olan Şillili kanat oyuncusu Sagal ligde fark yaratan ve şimdiden 4 büyükleri peşine takan kaliteli bir oyuncu. Demem o ki Denizli  takımı bu maddi imkansızlıklar altında bunun gibi oyuncuları buluyorsa sen neden yıllar boyu bu kadar paranın aktığı yerde az önce yukarda yazdığım bilenen ve sana hiçbir şey katmayacağı isimleri transfer ediyorsun.

Geçelim dün akşam ki futbola..

Çaykur Rizespor ,hafta içi Beşiktaş deplasman maçından aldığı tarihi yenilgiyi temizleme adına Denizlispor’u gözüne kestirdi ama işin rengi bu vasıfsız topçularla olmuyor beyler. İlk yarı konuk takım Rize’yi çözmüş belli. Yalçın hoca dersine çalıştı ve özellikle bizim yarı sahamızda kısa paslarla çıkışımızı bir güzel tam saha pres ile çözdü. Senin orta sahan Abdullah ve Yasin top yapan ayaklar değil. Her hattı ile konuk takım yüklendi ve ne acıdır ki yediğin gol tam bir evlere şenlik gol. Adan bir vuruyor, kalecin kurtarıyor, dönen topu alıyor bir daha vuruyor ve senin en iyi yaptığın iş topu filelerinden çıkarmak oluyor. Süper ligde böyle zincirleme savunma hatası yaptın mi ; hadi sana güle güle müziği çalar sana!..

İlk yarı Denizli takımı bir gol attı ama bence en az iki katını kaçırdı diyebilirim. İlk yarı takımı iki kişi eksik oynatan Tunay ve Fernando’nun çıkması, yerlerine Boldrin ve Fabricco nun girmesi ile şartlar eşitlendi ve özellikle haftalardır sakatlığı nedeniyle oynamayan Brezilyalı Boldrin sazı eline aldı ve neredeyse tek kale maç oynadık diyebilirim. İşte bir kaliteli oyuncu neler yaptı hep berabere gördük. Aylardır bu satırlardan Boldrin’in yükünü hafifletecek, onun yokluğunda sorumluluk alacak kaliteli bir sekiz alın derken, bugünleri gördüğümüz için diyorduk. Bu devre özellikle Çekyalı golcü Skoda neler kaçırdı neler.. Girmedi mi girmiyor derken burada konuk takımın kalecisi Rumen milli takım kalesini defalarca koruyan Pantilimon’a da ayrı bir tebrik yazalım. Demek ki transferde Milli bir kaleciyi de kadrona katabiliyorsun!..

Aslında Denizlispor’un kaderini sonradan oyuna giren Mustafa Yumlu belirledi. Futbolculuğunu beğendiğim ama saha içinde yaptığı” yapmacık” hareketlerle son derece anti pati toplayan Trabzonlu stoper boş topu kornere attı ve o top yaşanan üst düzey karambolde bizim adımıza son bir Rüzgar”ı yakalayarak gol oldu ve bir puanı kurtardık. Bizden giden Recep Niyaz ise üzerine koyarak memleketinin takımına üst düzey katkı vermeye devam ediyor, tebrikler Recep, seni bu takımından son anda gönderenler bir kez daha utansın.

Rizespor’un bu sezon ki kaderi 1 Şubat tarihine kadar belli olur. Açık ara ligin en vasat takımı. Özellikle orta saha oyuncuları bu lig için yetersiz isimler. Senin mevcut orta sahan sert ve rakibi döndürmeyen müthiş isimler değil. Bunun yanında top ayağında iken temiz, kaliteli paslar atan isimlerde değil. Hepsi; Abdullah, Fabricco, Yasin, Donsah, Tunay, Javoncic ve Doğan Rizespor’un orta sahasında kendilerine “loca” kiralayan son derece yumuşak isimler, bunlarla olmaz.  Son söz ;

Rizespor bu ligde kalmak istiyorsa kulüp biran önce “ başka menajerlere çalışma lı” aksi takdirde bildik isimler üzerinde bu takıma bilinmedik sıradan topçular gelecek ve yazık olacak koskoca Rizespor’a …