SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA’DAN FLAŞ AÇIKLAMALAR!

Bakan Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Bilim Kurulumuz bugün haftalık toplantısını yaparak aşılama çalışmalarını ve hastalığın seyrini gözden geçirdi. Mutasyonlar ve vakaların yeniden artış trendine karşı dikkat edilecek hususlar gündemdeydi.”dedi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası yazılı açıklama yayınladı.

Bakan Koca, “İkinci parti aşıların güvenlik testleri tamamlandıktan sonra 65 yaş üstü ve aşama aşama 2. gruba dahil vatandaşlar aşılanacak” bilgisini verdi. Bakan Koca, “Ülkemizde İngiltere mutasyonları dışında, 2 vatandaşımızda Güney Afrika varyantı, bir vatandaşımızda da Brezilya varyantı ile karşılaşıldı” ifadelerini kullandı.

“3 kişide Güney Afrika ve Brezilya varyantı ile karşılaşıldı”
Koca, Türkiye’de, İngiltere mutasyonları dışında, 2 kişide Güney Afrika varyantı, bir kişide de Brezilya varyantı ile karşılaşıldığını açıkladı.

“Kitlesel harekete yol açacak düzenlemeden kaçınmalıyız”
Bakan Koca, “Yurt içinde kitlesel harekete yol açacak, bir araya gelmeleri, toplanmaları sağlayacak her türlü düzenlemeden kaçınmak zorundayız. Yükseköğretim kurumlarımızda yüz yüze eğitimin mevcut şartları dışında önemli bir hareketliliğe de sebep olabileceği unutulmamalıdır.” ifadesini kullandı.

“Yüz yüze eğitim konusunda sıkı takip yapılacak”
Koca, yüz yüze eğitime geçişe ilişkin, “Sınırlı da olsa artan hareketlilikle birlikte doğacak muhtemel risklere karşı sıkı bir takip yapılacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.