ALKAN’DAN ‘2’ MART MESAJİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Rize İl Başkanı İhsan Alkan, Rize’nin kurtuluşunun 103. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Alkan'da 2 Mart Mesajı
Rizelinin 103 yıl önce işgalden kurtardıkları memleketlerini ve vatanın her bir toprağını asla küffara teslim etmemekte kararlı olduğunu dile getiren Alkan’ın mesajı şöyle:
“Osmanlı Devleti’nin 1914 tarihinde 1. Dünya Savaşı’na katılmasıyla beraber o dönemki Çarlık Rusya yönetimi Rize ve çevre Karadeniz sahillerini bombalamaya ve işgal için uygun zemimn yaratmaya başlamıştır. 1916 yılının yine Mart ayında Rize’yi işgal eden Çarlık Rusya, iki yıl süren işgal döneminde Rize ve çevre illerde birçok mağduriyete neden olmuştur. Bu süre zarfında Rize’de binlerce aile göç etmek durumunda kalmış, hem işgale karşı yürütülen direnişte hem de işgalin ardından verilen mücadelede birçok kahraman hemşehrimiz şehit düşmüştür. 
2 Mart 1918 tarihinde sona eren işgalin ardından kendi memleketlerini kurtaran Rizeliler, vatanın geri kalan topraklarını da düşman postalından kurtarmak için Kuvay-ı Milliye’ye katılmışlar, canlarından aziz bildikleri memleketleri için ellerindeki bütün imkanları seferber ederek mücadele etmişlerdir.

Muhammet Delal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Per Mar 4 , 2021
Andon Ilıcalarının Turizme Kazandırılıyor Rize İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Türüt ve Rize İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Hüseyin Sarı Merkeze bağlı Andon Ilıcalarının turizme kazandırılması için bölgede incelemelerde bulundu. Salarha vadisinin önemli bir değeri olan Andon Ilıcalarının turizme kazandırılması anlamında İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Türüt, İl Özel […]